نات کوین (Notcoin) چیست؟


نات کوین (Notcoin با نام اختصاری NOT) پروژه جدید توسعه‌دهندگان TON تلگرام است که اواسط نوامبر ۲۰۲۳ نسخه بتا یا اولیه آن راه‌اندازی شد. نات کوین یک مینی اپلیکیشن یا نوعی ربات تلگرامی است که به کاربران اجازه می‌دهد با لمس یا کلیک روی یک آیکون سکه، ارز دیجیتالی با عنوان Notcoin یا NOT را ماین کنند. البته شاید اصطلاح ماین کردن چندان درباره این ارز دیجیتال صدق نکند، چرا که هنوز نحوه دقیق تولید نات کوین مشخص نشده است و فعلاً به عنوان یک دارایی درون بازی در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. با توجه به رشد قیمت ارزهای دیجیتال و استقبال از بازی‌های P2E در سال‌های اخیر، نات کوین نیز خیلی زود بر سر زبان‌ها افتاد و در همان ماه اول راه‌اندازی توانست نزدیک به ۵۰۰ هزار کاربر جذب کند. نسخه اولیه آن در مجموع به بیش از ۶۵۰ هزار کاربر رسید. نسخه رسمی Notcoin در اولین روز از سال ۲۰۲۴ معرفی و عرضه شد و طبق آخرین آماری که در حساب توییتر نات کوین اعلام شده است در حال حاضر بیش از ۱۰ میلیون کاربر مشغول بازی یا به‌اصطلاح ماین کردن نات کوین هستند.

نات کوین | NOTCOIN


معرفی تیم نات کوین


نات کوین (NOT) یک میم کوین مبتنی بر شبکه TON تلگرام است و به گفته بنیاد تان، تیم توسعه‌دهنده «Open Builders» آن را راه‌اندازی کرده‌اند. این تیم در مجموع از ۱۰ عضو تشکیل شده است و ساشا پلاتوینو مدیریت آن را بر عهده دارد. تیم توسعه نات کوین اطلاعات زیادی درباره پروژه خود منتشر نکرده‌اند و غیر از پروژه Tonstarter پروژه مشهور و شناخته‌شده‌ای در سوابق آنها دیده نمی‌شود. تیم توسعه نات کوین مدعی است که ۱۰۰ درصد ماینینگ نات کوین به صورت شفاف توسط خود کاربران انجام می‌شود و این پروژه مالک یا سرمایه‌گذار اختصاصی ندارد. حدس و گمان‌های زیادی درباره نات کوین و توسعه‌دهندگان آن مطرح می‌شود و برخی آن را بزرگترین بازی Web3 می‌نامند. تیم نات کوین و بنیاد تان هنوز جزئیات زیادی از ماهیت پروژه و برنامه‌های آتی آن ارائه نکرده‌اند.


تیم open builders


پشتوانه و ماهیت پروژه نات کوین


به گفته تیم تان (TON)، نات کوین یک میم کوین جدید در شبکه TON است که در حال حاضر امکان به دست آوردن آن از طریق یک ربات تلگرامی وجود دارد. در واقع کاربران با ورود به یک ربات یا مینی اپلیکیشن تلگرامی و کلیک روی یک دکمه می‌توانند نات کوین دریافت کنند. با اینکه تیم توسعه از اصطلاح ماینینگ نات کوین استفاده می‌کند اما فرآیند تولید این توکن شبیه به ماینینگ نیست و به نظر نمی‌رسد تولید آن بر مبنای توان پردازشی و حل مسئله باشد. نات کوین هنوز ارزش مادی ندارد و پلتفرم‌های بزرگی مثل بایننس یا کوین مارکت کپ هنوز آن را لیست نکرده‌اند. در واقع این میم کوین فرضی فعلاً فقط درون بازی و ربات تلگرام پروژه وجود دارد و هنوز امکان خرید و فروش آن مهیا نشده است.

شعار تیم نات کوین («Notcoin is probably nothing»: نات کوین احتمالاً هیچی نیست) کمی مبهم است و هنوز مشخص نیست که آیا این پروژه قرار است آینده‌ای داشته باشد یا صرفاً برای سرگرمی و با هدف بازاریابی ساخته شده است. نات کوین در حال حاضر وب‌سایت رسمی، وایت‌پیپر یا نقشه راه مشخصی ندارد و اطلاعات مرتبط با آن از طریق کانال تلگرام یا حساب توییتر نات کوین و سایت بنیاد تان (TON) منتشر می‌شود.

نحوه کار نات کوین

همانطور که اشاره کردیم نات کوین در حال حاضر از طریق یک ربات یا مینی اپلیکیشن تلگرامی به کاربران ارائه می‌شود. کاربران تلگرام می‌توانند با عضویت در ربات و شروع بازی، با ضربه زدن روی یک دکمه به تعداد مشخصی نات کوین دریافت کنند. علاوه بر این امکان دعوت دوستان و دریافت نات کوین رایگان بیشتر نیز وجود دارد. هنوز اطلاعات زیادی درباره اینکه نات کوین چطور کار می‌کند و سکه‌های دریافتی بعداً در کجا قابل استفاده خواهند بود وجود ندارد و فعلاً کاربران می‌توانند آن را به عنوان یک دارایی در داخل بازی جمع‌آوری کنند. صرافی‌ها و پلتفرم‌های خرید و فروش ارز دیجیتال هنوز امکان مبادله یا خرید و فروش نات کوین را ندارند.

استخراج نات کوین

در حال حاضر تنها راه استخراج و دریافت نات کوین از طریق ربات تلگرامی رسمی نات کوین است و امکان خرید و فروش آن وجود ندارد. استخراج نات کوین بر اساس روش‌های ماینینگ متداول انجام نمی‌شود، بلکه کاربران برای استخراج و دریافت آن باید وارد ربات تلگرامی شوند و با ضربه زدن روی یک دکمه، نات کوین بگیرند. برای افزایش تعداد نات کوین‌های دریافتی راه‌های دیگری مثل افزایش انرژی، افزایش سرعت شارژ مجدد، زدن چند ضربه همزمان (Multitap) و استفاده از ربات Tap bot نیز وجود دارد.

معرفی ربات تلگرامی نات کوین

ربات نات کوین | notcoin

ربات تلگرامی رسمی نات کوین از طریق آدرس «https://t.me/notcoin_bot» قابل دسترس است. هرکسی می‌تواند به صورت رایگان از این ربات استفاده کند و وارد مینی اپلیکیشن یا بازی تلگرامی نات کوین شود. اگر برای ورود به ربات از لینک معرفی شخص دیگری استفاده کنید، به هر دو نفر ۲۵ هزار نات کوین رایگان تعلق می‌گیرد. اگر حساب تلگرام شخصی که دعوت شده است پریمیوم باشد ۵۰۰ هزار نات کوین رایگان به هر دو اهدا می‌شود.

بعد از ورود به بازی یک دکمه بزرگ به شکل سکه نمایش داده می‌شود که با ضربه زدن روی آن می‌توانید نات کوین دریافت کنید. همچنین می‌توانید با مصرف کردن مقداری از نات کوین‌های خودتان امکاناتی مثل انرژی، شارژ سریع‌تر، چند ضربه همزمان و ربات ضربه خودکار تهیه کنید و تعداد نات کوین‌های دریافتی خودتان را افزایش دهید. علاوه بر این هر روزی که به ربات و بازی نات کوین سر بزنید می‌توانید مقداری انرژی کوین رایگان دریافت کنید.

از دیگر بخش‌های ربات تلگرامی نات کوین می‌توان به لیگ‌های آن اشاره کرد. کاربران بر اساس تعداد نات کوین‌های دریافتی وارد لیگ‌های مختلفی شامل لیگ برنزی، نقره‌ای، طلایی، پلاتینی و الماسی می‌شوند. علاوه بر لیگ‌ها، گروه‌های دیگری تحت عنوان «اسکواد» نیز وجود دارند که اعضای آنها می‌توانند به صورت تیمی با هم رقابت کنند و هر اسکواد می‌تواند جدول رده‌بندی مختص خود را نیز داشته باشد.

نحوه ساخت یا ورود به یکاسکواد نات کوین

اسکوادهای نات کوین در واقع کانال‌ها و گروه‌های عمومی تلگرامی هستند که به صورت خودکار ساخته می‌شوند. برای ملحق شدن به یک اسکواد می‌توانید در صفحه اصلی بازی روی گزینه «Join the squad» بزنید و لیست تیم‌های موجود را ببینید. علاوه بر این می‌توانید گزینه «Join another squad» را بزنید و بعد نام تیم یا اسکواد مورد نظرتان را که همان آدرس کانال یا نام کاربری آن است برای ربات بفرستید تا در اسکواد دلخواه خودتان عضو شوید.

چطور می‌توانم نات کوین رایگان بیشتری دریافت کنم؟

تعداد نات کوین‌هایی که می‌توانید از طریق ضربه زدن روی دکمه دریافت کنید محدود است اما راه دیگری نیز برای به دست آوردن نات کوین رایگان وجود دارد. شما می‌توانید با دعوت از دوستان خود به ربات، تعداد بیشتری نات کوین دریافت کنید. برای این کار کافی است در صفحه اصلی بازی روی گزینه «Frens» بزنید و بعد با زدن دکمه «Invite a fren» دوستان خود را به بازی دعوت کنید. همچنین می‌توانید لینک دعوت خودتان را کپی کنید و در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

اگر حساب تلگرام کسی که دعوت می‌کنید عادی باشد به هر نفر ۲۵ هزار نات کوین رایگان تعلق می‌گیرد و برای حساب‌های پریمیوم این رقم به ۵۰۰ هزار عدد می‌رسد. علاوه بر این، زمانی که دوستان شما وارد لیگ‌های بالاتر می‌شوند به شما هم نات کوین‌های بیشتری به عنوان پاداش تعلق می‌گیرد. جدول زیر نشان می‌دهد که بسته به نوع حساب تلگرام دوستان شما، در هر لیگ چه تعداد نات کوین رایگان به شما پاداش داده خواهد شد:

لیگ
حساب عادی
حساب پریمیوم
نقره‌ای
۱۲٫۵۰۰ نات کوین
۱۲۵٫۰۰۰ نات کوین
طلایی
۲۵٫۰۰۰ نات کوین
۲۵۰٫۰۰۰ نات کوین
پلاتینی
۵۰٫۰۰۰ نات کوین
۵۰۰٫۰۰۰ نات کوین
الماسی
۱۰۰٫۰۰۰ نات کوین
۱٫۰۰۰٫۰۰۰ نات کوین

آیا پروژه نات کوین (Notcoin) قابل اعتماد است؟

نظرات مختلفی درباره اعتبار پروژه نات کوین وجود دارد. از آنجایی که بنیاد TON و تیم توسعه نات کوین اطلاعات زیادی درباره پروژه ارائه نکرده‌اند نمی‌توان با قطعیت درباره معتبر بودن یا نبودن آن نظر داد. پروژه نات کوین فعلاً از کاربران پول مستقیمی دریافت نمی‌کند و از نظر مالی ضرر خاصی برای کاربران ندارد. هرچند به خاطر پاداش‌هایی که به حساب‌های پریمیوم تلگرام تعلق می‌گیرد، کاربران بیشتری اقدام به خرید حساب پریمیوم می‌کنند و این به صورت غیرمستقیم موجب افزایش درآمد تلگرام می‌شود.

در حال حاضر ورود به ربات تلگرامی و بازی نات کوین رایگان است و امکان خرید و فروش آن نیز وجود ندارد، بنابراین اگر کسی برای عضویت در ربات یا ارسال نات کوین از شما درخواست پول کرد احتمالاً با یک اسکم یا کلاهبرداری مواجه هستید.

جمع‌بندی

نات کوین یکی از پروژه‌های پر سر و صدای ارز دیجیتال است که فعلاً نمی‌توان با قطعیت درباره آینده آن نظر داد. استقبال اولیه از این میم کوین و بازی تلگرامی در روزهای ابتدایی حتی از پروژه‌هایی مثل استپن (GMT) یا اکسی اینفینیتی (Axie Infinity) نیز بیشتر بود. نات کوین هنوز روی بلاکچین TON مینت نشده است و صرفاً به عنوان یک دارایی داخل بازی و بدون ارزش مادی در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. باید منتظر ماند و دید که برنامه تیم توسعه نات کوین چیست و آیا نات کوین در صرافی‌های بزرگ لیست خواهد شد یا خیر.